„Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli meg a múltját,
nézd meg a temetőit.” /Széchenyi I./
Kisléta Község zsidó áldozataira emlékeztünk 2018. május 6-án a kislétai Református Templomban tartott ökumenikus istentiszteleten, a Kislétai Zsidó Áldozatok Emlékművének átadási ünnepségén, az Emlékezzünk, hogy emlékeztessünk zenés, irodalmi, történelmi emlékműsoron. A rendezvényt követő időszakban Kovács János Csabával az Iránytű Gazdaságfejlesztő Klub elnökével beszélgettem, értékeltük a kislétai ünnepséget. Ekkor mérlegeltük a különböző tényezőket, körülményeket, nehézségeket és ezt követően fogalmazódott meg, ha lehetőség adódik, közreműködünk a kislétai zsidó temető felújításában. A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány Internet oldalát figyelemmel kísérve találtam meg a „Zsidó temetők rekonstrukciós programja 1. szakaszát”. A „FELHÍVÁS támogatási lehetőségre az európai kulturális örökség részét képező, Magyarország területén található/fellelhető, jelenleg gondozatlan, elenyészőben lévő zsidó sírkertek, sírhelyek rekonstrukciójához, továbbá a kulturális örökség megismerésében, védelmében, megőrzésében való minél szélesebb társadalmi részvétel ösztönzése érdekében, különös tekintettel a fiatal nemzedék kulturális örökséggel kapcsolatos tudása fejlesztésének elősegítésére” című anyagot lemásoltam és áttanulmányoztam. A MAZSÖK ügyintézőjével, Krajcsi Sárával 2018. március 6-án telefonon beszéltem az első szakasz lehetőségéről. Azt javasolta, nem tudni hányan pályáznak, a jó pályázatot a következő évekre is elfogadhatják. A FELHÍVÁSBAN a kérelem benyújtás határidejének 2018. 04.13. volt megjelölve, amit később május végéig meghosszabbítottak. Kovács János Csabával többszöri levélváltás, személyes találkozások után Kisléta Község polgármesterét, Pénzes Sándor Károlyt előre egyeztetett időpontban felkerestük és a pályázat benyújtásának döntése mellett a részleteket is megbeszéltük. A kislétai zsidó temető felújítására vonatkozó pályázat összeállítását Kovács János Csaba vállalta, a szakmai programhoz, a mellékletekhez szükséges anyagok előkészítésében közreműködtem.
A zsidó síremlékek felújításának kivitelezéséről, költségéről a felhívás 2. számú mellékletének figyelembevételével, Domokos Sándor kőfaragó mesterrel a többszöri egyeztetés, helyszíni bejárás után a pályázathoz szükséges végleges anyagot 2018. május 25-én állítottuk össze. A részletes összeállítás tartalmazta a 15 darab sírkő felújítását, a sírkővel nem rendelkező halottak részére 4 darab síremlék állítását. Egy síremléken 15 fő neve és adatai szerepelnek, valamint a temetőre vonatkozó felirat.
A kislétai Zsidó Temető 308,45 m hosszú, 2 m magas, téglamintás betonkerítéssel történő körbekerítésére, egy 2,5 m-es nagykapu, egy 1,2 m-es kiskapu elhelyezésére árajánlatot a SAJÓ-BÉRGÉP BT-től kértem és kaptunk.
A kislétai Dr. Jósa István Általános Iskola intézményvezetőjével, Birta Ferencné Madar Annával többször egyeztettünk az általános iskola zsidó helytörténeti programjának megvalósítására vonatkozó Együttműködési Szándéknyilatkozat összeállításáról.
Az összeállított és a rendelkezésre bocsátott anyagok, a felhívásban megfogalmazott előírások alapján a pályázatot Kovács János Csaba állította össze.
A kislétai Zsidó Temető felújítására vonatkozó pályázat pénzügyi tervében szerepelt /bruttó értékben/: 1. A temető körbekerítése 10.160.000 Ft. 2. A belső utak kialakítása 5.080.000 Ft. 3. 15 darab síremlék helyreállítása 2.095.500 Ft 4. 4 darab új síremlék, 1 darab temetőt megjelölő tábla 952.500 Ft. 5. Az általános iskolai program költsége 317.500 Ft. 6. Mindösszesen 18.605.500 Ft.
A kisétai Zsidó Temető felújításának szakmai programjában szerepel a kérelmező bemutatása, a pályázat előzménye, a temetőre vonatkozó információ, a megvalósítani kívánt tevékenység, a megvalósítás módja, a védnökség vállalása. A felújított kislétai Zsidó Temető vonatkozásában védnökséget vállalt a tulajdonos Kisléta Község Önkormányzata, a Heritage Alapítvány az Európai Zsidó Temetők Megóvásáért /HFPJC/ magyarországi képviselője Szücs Szabó László. A pályázat mellékletei: 1. Fotómelléklet – Kisléta Zsidó Temető felújításának pályázatához. 2. Pénzes László: a kislétai Zsidó Áldozatok Emlékművének ünnepélyes átadásáról. 3. Pénzes László: a kislétai zsidók történetéből. 4. Pénzes László: Kimutatás a Kisléta Zsidó Temetőben eltemetett halottakról /1876-1962/. 5. Az iskolai közösségi szolgálat programra vonatkozó Együttműködési Szándéknyilatkozat. 6. Kisléta Község Önkormányzata testületi határozatának kivonata. 7. Térképmásolat. 8. Kitűzési vázrajz.
A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány 2018. augusztus 9.-ei Támogatói döntése értelmében a meghirdetett pályázati kiírásra Kiséta Község Önkormányzata által benyújtott T-063-1/2017 pályázati azonosítón nyilvántartásba vett „Kisléta zsidó-temető felújítása” elnevezésű pályázat 12.000.000 Ft, azaz tizenkétmilli forint vissza nem térítendő támogatásban részesül. A döntési kikötés: kizárólag megvalósítható támogatott tevékenység, kerítés, sírkövek, közfoglalkoztatás, iskolai közösség, védnökség. A döntés indoklása: A pályázatból a kerítésépítési és sírkőfelújítási részt támogatják. A pályázatban szereplő a kerítésre és a sírkőfelújításra vonatkozó teljes műszaki tartalommal megvalósítandó. Az alacsonyabban megítélt támogatási összeg miatt a pályázónak a döntési kikötéssel megegyezően módosítani kellett a program költségvetését és a szakmai programját, a kiírás által előírt tartalmi követelmények betartása mellett. A szerződéskötést 2018. október 9-ig kell megkötni. A pénzügyi terv módosítása szerint: 1. Temető körbekerítése 8.890.000 forint. 2. Belső utak kialakítása 1.293.000 forint. 3. Síremlékek helyreállítása /15 darab/ 1.143.000 forint. 4. 4 darab új síremlék felállítása 673.100 forint. 5. Temetői névtábla 77.000 forint.
A kislétai Zsidó Temető szemlézése során megállapításra került, hogy a Nyír-Birtok Kft. által készített kitűzési vázrajz szerinti pontok közül egyet nem találtunk meg, a vázrajzon I.-el jelölt sraffozott részen a 0111/2 helyrajzszámú területen a kétoldal találkozási pontja nincs megjelölve, öt darab síremlék a temető vonalától kívülre esik, a temető területe 3399 m2, kerülete 308,45 m. A kitűzési vázrajzzal, a zsidó temető felújításának beindításával kapcsolatban a kislétai polgármesternél, a kitűzési vázrajzot készítő Bíró Sándor ügyvezetőnél, Szücs Szabó László zsidó egyházi képviselőnél, a kerítés építésére ajánlatott tett SAJÓ-BÉRGÉP BT. Ügyvezetőjénél, Závorszki Andrásnál kezdeményeztem 2018. szeptember 5-ére 11 órára szemlével egybekötött egyeztető megbeszélést, amely létre is jött. A helyszíni szemle alapján megállapításra került, hogy a korábban készült kitűzési vázrajz nem fogadható el, mivel öt darab síremlék határvonalon kívülre esik.
A kislétai Zsidó Temető első kitűzési vázrajza
A jelenlévők hozzájárulásával Kisléta Község Önkormányzatának képviseletében a polgármester kérelemmel fordult a Nyírbátori Járási Földhivatalához a kislétai 0111/4 helyrajzszámú földrészlet, a zsidó temető kiigazításáért, a helyszíni állapot kijavításáért. A helyszínen lévők a kérelemmel egyetértettek és aláírták azt. A zsidó temető felújításának határideje 2018. október 30., a szerződés megkötésének végső határideje 2018. október 9., a kivitelezőkkel történő szerződéses megállapodás, a munka elkezdése fontossá tette, hogy a földhivatal minél hamarabb teljesítse a kérelmet. A Nyír-Birtok Kft. ügyvezetője, Bíró Sándor ígéretét bírtuk a részükről elvégzendő feladatok soron kívüli megvalósítására vonatkozóan, Pénzes Sándor Károly polgármester szintén megígérte, hogy személyesen is igyekszik az ügyet felgyorsítani. Mivel a kislétai Zsidó Temető felújítására vonatkozóan a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány támogatói döntéssel rendelkezett, kezdeményeztem a felújítás határidejének tartása érdekében, hogy a kiigazításra vonatkozó földhivatali határozat előtt a kerítés építésére, a síremlékek felújítására, a temető rendbetételére tegyünk intézkedéseket. A polgármester az intézkedésekre, a MAZSÖK-el történő szerződéskötésre csak a földhivatali határozat után látott lehetőséget.
Kislétán a polgármesterrel személyesen egyeztettem 2018. szeptember 20. előtt, az intézkedések megkezdésével tovább sem értett egyet, a földhivatalnál a temető helyszíni állapotának kijavításában nem volt előrehaladás. Megkértem a polgármestert, hogy a földhivatalnál a témában eljárhassak, amibe beleegyezett. A Nyírbátori Földhivatalt felkerestem, sajnos a két fő földmérő tanácskozáson volt. A bent lévő kollégájukkal tudtam beszélni, akitől megtudtam, hogy a kislétai Zsidó Temető területének módosítási ügyében még nem voltak a helyszínen. Ezt követően átmentem Bíró Sándorhoz, aki megerősítette, hogy a földhivatalhoz a kérelmet benyújtotta, amiben a temető kerületének a kiigazítását kérte, az alátámasztott anyagokat mellékelte. Azt is közölte, hogy a határozatot meghozzák, a szomszéd megtámadhatja és tovább húzódik az ügy. A temető melletti erdőrész Mikóné Ferenczi Erika és két fia tulajdonában van. Még aznap felkerestem Erikát, tájékoztattam a helyzetről, a helyszínrajzot is megmutattam, kértem pozitív hozzáállásukat. Ezt követően telefonon felhívtam a Nyírbátori Földhivatal kiigazításáért felelős személyét Mizseiné Drága Brigittát, akivel sikerült megállapodni, hogy 2018. október 1-jén, hétfői napon 8 órakor a földhivatalnál találkozunk az önkormányzat polgármesterével, a szomszédos földtulajdonosokkal, vagy meghatalmazásukkal. A polgármesterrel és Erikával telefonon egyeztettem az időpontot, amelyet elfogadtak. Erikával megállapodtunk, hogy szeptember 30-án szombaton, Kislétán találkozunk, Balázs és László fiai otthon lesznek. A helyszínen egyeztettünk, a meghatalmazást előkészítettem, amely a lakásukon lett aláírva. A földtulajdonosok vállalták, hogy a kislétai Zsidó Temető földrészletének kiigazításához hozzájárulnak és a határozat elleni fellebbezésről lemondanak. A tulajdonosok azt kérték, hogy a módosított területen levágott fát kapják meg, s a polgármester megígérte, haza is szállítják. A földhivatalnál tartott egyeztetésről jegyzőkönyv lett felvéve.
A kislétai Zsidó Temető, Mikó Balázs, Mikó László, 2018.09.30./PL/
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nyírbátori Járási Hivatala a „Térképezés hiba kijavítása” tárgyú, 695/4/2018 ügyirat számú határozatot meghozta 2018. október 2-án, a földhivatal osztályvezetője, Dr. Kiss Erika írta alá. A zsidó temető 3929 m2-re növekedett. Utólag is köszönet minden közreműködőnek. A végső határidőpontig, 2018. október 9-ig a kislétai Zsidó Temetőre vonatkozó szerződés a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványhoz nem lett visszaküldve, amit október 11-én vettem észre. A polgármesterrel és Kovács János Csabával egyeztetve a szerződés határidő után postázva lett, amit elfogadtak, a keret összeget átutalták.
A kislétai Zsidó Temető második kitűzési vázrajza, 2018.10.02.
A Kisétai Zsidó Temető beton kerítésére /308,45 m hosszan, 2 m magasan, nagy és kis kapuval/ vonatkozó árajánlatot 2018. augusztus 29-én kértem a SAJÓ-BÉRGÉP BT-től. A szeptember 5-én kezdeményezésemre történt egyeztető megbeszélésre a polgármesteri irodában került sor. Az árajánlatra, bruttó 9.678.035 forintra vonatkozóan a véleményemet előadva megfogalmaztam, hogy sokallom a végösszeget és kedvezőbb ajánlatot kértem. Závorszki András a forint árfolyam növekedésére hivatkozva kisebb összegű ajánlatot tett, amire egyértelműen megfogalmaztam, hogy nagyon kevés, nem tudjuk elfogadni. A beszélgetés, egyeztetés után megkérdezték, hogy mi mennyire gondoltunk? A polgármesterrel egymásra néztünk, kisebb szünet után közöltem: a bruttó összegből 1.000.000 forint összeg engedményre gondoltam. Jól jelnek tartottam, hogy nem utasították el, hanem azt közölték: otthon utána számolnak és jelentkeznek. A jelenlévő Szücs Szabó László a Heritage Alapítvány az Európa Zsidó Temetők Megóvásáért képviselője /az ajánlók elmenetele után/ megkérdezte, hogy az ajánlat költsége méterre vetítve mennyi, kiszámoltuk és közöltük. Ő épített temető kerítéseket, a kivitelezőkkel kapcsolatban van. Közölte megérdeklődi, tudnak e kedvezőbb ajánlatot tenni, de megjegyezte, az általunk kapott ajánlatot jónak tartja. Máriapócson Piroska húgom kertjében munkálkodtam, mikor Závorszki András telefonon hívott és közölte, hogy megvizsgálták az ajánlatot, 800.000 forint kedvezményt tudnak adni, de kérte a megrendelés minél hamarabbi megküldését. A megrendelést napokon belül összeállítottam, az elküldésére novemberben került sor.
A kislétai Zsidó Temető betonkerítésének felállításához szükséges terület (a kerítésen belül 1 m, kívül 3 m) előkészítése, a fák kivágása, a bokrok kiirtása, elegyengetése többszöri kezdeményezésemre 2018. november 14-én, szerdán kezdődött meg. A közfoglalkoztatottak részéről az első héten a munkában részt vett: Kocsis Bertalan motorosfűrésszel, a kivágott fák rövid 1,2 m-e hosszúságúra történő darabolása után kis tehergépkocsira való rakodásában, a gally és a kiirtott bokrok csomóra pakolásában, elégetésében Bihari József, Kapus László, a kis tehergépkocsi vezetésében, a terület kimérésében, egyéb munkában Áncsák János. A munkavégzés beindításában, a terület kimérésében, a gallyak kihúzásában, elégetésében péntekig részt vettem. Pénteken 13 óráig tartott a munkavégzés, délelőtt a munkakezdésre kimentem, megállapodtunk a végzendő munkában, utána Máriapócsra mentem, hétvégén hazautaztam Budapestre. Az emberek munkavégzéshez való hozzáállásával, az elvégzett munkával elégedett voltam.
Kapus László, Kocsis Bertalan, Bihari József, Áncsák János, 2018.11.14. /PL/
A 47. héten, november 19-én kezdődő héten nem voltam a helyszínen, ezért a zsidó temető felújítási munkájában nem vettem részt. Az esős idő, egyéb okok miatt a betonkerítés útvonalán a fák, bokrok kivágása, a gallyak elégetése nem fejeződött be.
A kislétai Zsidó Temető felújításával kapcsolatos munka végzésekor a pályázatban megjelölt vallási szervezet képviselőjét, Szücs Szabó Lászlót a Heritage Alapítvány az Európai Zsidó Temetők Megóvásáért képviselőjét minden esetben értesítettem. A munkálatok megkezdése után a helyszínen találkoztunk, amikor közölte a temető területének, kerületének változásának indokait. Közöltem, hogy a Nyírbátori Földhivatalnak érvényes határozata van, ami alapján a munkát megkezdtük, a határidő sürget bennünket. Válaszként közölte: egy hét múlva rendelkezésre áll az anyag, megjegyeztem, hogy akkor figyelembe lehet venni az új kerítésvonalat, azonban sajnos egy hét múlva nem állt rendelkezésre.
Szücs Szabó Lászlótól telefonértesítését 2018. október 9-én kaptam, miszerint a kislétai Zsidó Temetőre e-mailen elküldetett egy új bemérési helyszínrajzot és egy új kitűzési vázrajzot. Rákérdeztem, hogy mit tudunk vele kezdeni, azt válaszolta, hogy a helyszínen megbeszéljük. A munkát Ujhelyi Károly, /földmérő igazolvány száma: 7297/ Nyíregyházán, 2018. szeptember 28-án készítette. A kitűzött földrészlet adatai: eredeti helyrajziszáma 0221, 0222., nyilvántartott terület 3440 m2, 0 AK, a helyszíni felmérésből és a kataszter térképből felszerkesztett számított terület 4802 m2, eltérés -1362 m2. Az új bemérési helyszínrajzot és az új kitűzési vázrajzott a korábbi kimérést végző szakembernek, Bíró Sándornak megküldtem, választ nem kaptam, személyesen közölte, hogy a munka nem hiteles.
A kislétai Zsidó Temető harmadik kitűzési vázrajza, készült Nyíregyházán
Závorszki András telefonon jelezte, hogy a kislétai Zsidó Temető betonkerítésének építését 2018. december 3-án kezdik, a munka azonban később, december 10-én kezdődött meg. A vallási képviselő, Szücs Szabó László 2018. november 26-án kezdeményezte a zsidó temető kerítésvonalának egyeztetését. A helyszínen találkoztunk Szücs Szabó Lászlóval, Ujhelyi Károly Nyíregyházi földmérővel. Egy új negyedik kitűzési vázrajzot mutattak. A zsidó temető területe 3253 m2, kerülete 260,3 m. A temető telekhatárát körbejártuk. A változást az eredeti helyszínrajzzal, az eredeti kialakításával indokolták. Az észrevételeket elfogadhatónak tartottam, a földút közelségét vetettem fel. Az esetleges elfogadását a polgármesterrel kell egyeztetni, ezért a polgármesteri hivatalban találkoztunk, a megbeszélés után a temető határvonalát a helyszínen közösen tekintettük meg. A helyszíni szemle alapján a polgármester elfogadta a javaslatot. A 2018.12.04-én keltezett vállalkozási szerződésben már a 260 m hosszú betonkerítés szerepel, a költségek arányosan csökkentek, bruttóban 7.454.900 Ft-ra. A további munkák ennek figyelembevételével folytak.
A kislétai Zsidó Temetőben a szemetek összeszedésére, a kisebb gallyak összegereblyézésre, a fák kivágásának, a bokrok irtásának folytatására, a kihordott, csomóra rakott gallyak égetésére a közmunkások közül december 5-én és 6-án többen vettek részt. Név szerint a következők voltak: Balogh Péter, Papp Lászlóné, Lakatos Ilona, Rézműves Gyöngyike, Fodor Dávid Gézáné, Bori Lajosné, Balogh Sarolta, Lakatos Zsolt Tamás, Balogh Emese, Magyar Orsolya, Magyar Csaba, Kapus László, Magyar Norbert, Balogh Miklós. A reggeli munkaelosztás, a szerszámok felvétele után a közel 2 km-re lévő szidó temetőbe az emberek egy része kerékpárral ment. A többieket és a szerszámok egy részét többször fordulva a saját személygépkocsimmal vittem ki. Az emberek egy részének az ebédje a központban volt, a többiek a fizetést délig a központban tudták felvenni, ennek megvalósítása érdekében a személygépkocsimmal délben is többször fordultam. A reggeli munkaelosztások alapján állapítottam meg, hogy három munkahelyi vezető mellett adminisztrációt végzők is voltak, a központban is volt egy felelős személy. A zsidó temetőben folyó munkákhoz nem jutott munkahelyi vezető, nekem kellett a munkát megszervezni, irányítani. Nem volt egyszerű feladat. A személygépkocsi az esti szállításnál nehezen indult be, az utolsó fuvart csak úgy tudtam lebonyolítani, hogy egy kis tehergépkocsi kijött és meghúzott. A személyszállítást a következő napra próbáltam kis busszal megoldani, de nem sikerült, azt mondták „menjenek kerékpárral”. A dolgozók egész napi munkájával többségében elégedett voltam.
Pillanatok a kislétai Zsidó Temető takarítása közben, 2018.11.28. /PL/
A kislétai Zsidó Temető felújításában résztvevő kislétaiak, 2018.11.16.
A kislétai Zsidó Temető negyedik kitűzési vázrajza
Domonkos Sándor kőfaragónál voltam, amikor a házával szembeni telken egy FIAT-HITACHI FB 100-as ásó-tolólapos gép dolgozott. A helyszínen lévő emberektől megtudtam a gép tulajdonosának nevét, telefonszámát. Kóródi Sándor géptulajdonosát többször telefonon kerestem, míg végül ígéretet kaptam a zsidó temető gépi munkájának elvégzésére. Az ásó-tolólapos gép biztosítása érdekében több próbálkozásom is volt: a Pócspetriben élő Májer Zoltántól, Böszörményi Lászlótól, Papp Bertalan máriapócsi polgármestertől érdeklődtem a gép iránt. A javaslatok alapján a Nyírbátorban lévő gép után Linzenbold Miklóstól érdeklődtem, a munkát megnézték, de nem vállalták el. Kelemen István kislétai vállalkozót a kistanyai telepén kerestem, dolgozói segítségével telefonon értem utol, többszöri beszélgetés után sem sikerült gépet intézni. A nyírbogáti Kóródi Sándor gépe 2018. december 11-én kedden 9 órakor érkezett meg, Balogh András volt a vezetője. A zsidó temetőt körbejártuk, megmutattam, hogy mit kell megcsinálni. A temető keleti határvonalán kezdtük a gépi munkát, tuskókat szedett ki és egyengette a kerítés vonalát. A reggeli órákban, 8 óra 30 perckor 6 fő közmunkás érkezett a még megmaradt gally égetésének befejezésére. Szerencsémre Kocsis Bertalan gépi fűrészes is köztük volt, Berti Istvánnal vállalta a temető keleti oldalán a kerítés nyomvonalában lévő tuskók lefűrészelését, a bejáratnál fákat is vágtak le. Közben a gally égetésével foglalkozó 4 főt megkerestem. Mivel láttam, hogy az égetést befejezték, megkérdeztem őket, hogy két fő önkéntes alapon vállalná-e a gép mellett a segítséget, a kimozdított tuskók, gyökerek oldalra húzását. Az egyenkénti kérdezés után mindenkitől nemleges választ kaptam, megköszöntem a válaszokat, visszamentem a géphez. A tuskókat, gyökereket igyekeztem oldalra elhúzni, a gép kezelője többször kiszállt a gépből és közösen csináltuk. A hat ember délben elment, délutáni munkavégzésre már nem jöttek vissza.
FIAT-HITACHI FB 100 gép munka közben, Szücs Szabó László 2018.12.11.
A vallási szaktanácsadó, Szücs Szabó László 11 órakor érkezett meg, a gép ezek után kezdte meg a korábban a temetőre tolt törmelék, szemét lebontását. Mivel síremlék töredékeket is láttunk, a munkát figyelemmel kellett kísérni. A gépi munka végzésekor a szaktanácsadóval közösen segítettük a munka végzését, a gyökerek elhordását, a felület egyengetését.
Budapesten tartózkodtam, amikor Závorszki András telefonon hívott, hogy közölje, megkezdődik a kerítéselemek kamionnal történő szállítása Szlovákiából. Megkért, hogy a betonelemek lerakásához nagyteljesítményű villásrakodót próbáljak keresni, az ellenértékét a kerítésépítők a helyszínen kifizetik. A kislétai polgármesterrel történt beszélgetés után megtudtam, Kislétán nincs ilyen gép. Emlékeimben élt, hogy a máriapócsi almásban a betakarításkor egy nagykapacitású, önjárós villásrakodó működött. A részleg vezetőjének, Pellei Attilának a telefonszámát ismerősökön keresztül sikerült megtudni. Elmondtam a problémámat, kértem a segítségét, nagy örömömre Pellei Attila segített, a kamionok megérkezésekor mindig Máriapócsról átment Kisétára, a raklapra helyezett betonelemeket a kamionról leemelte, majd sorba lerakta.
A kisétai Zsidó Temető betonkerítésének készítése 2018. december 10-én hétfőn kezdődött meg. Másnap kedden, a helyszínen találkoztam a kivitelezőkkel. Az elkészített kerítésrész alapján kértem, hogy az alsó elemeket talajszintre, inkább egy kicsit süllyesztve kell elhelyezni. A betonkerítés építését a szlovákiai SZTANINVESZT cég végzi, képviseletében négy fő jött Rimaszombat környékéről: Szajkó Gyula, Csépe György, Dankó Béla, Rusznyák István. A betonkeveréshez vizet a polgármester telepéről tudtak a helyszínre vinni. A betonkeverő működtetéséhez szükséges áramot áramfejlesztővel állították elő, a sódert Nyírbátorban vásárolták meg, a kerítés betonelemeit kézikocsival szállították a helyszínre. A betonkerítés építését a karácsonyt megelőző hét közepéig végezték. December 13-án csütörtök reggel találkoztam velük utoljára, mivel a délelőtti órákban Sárospatakra indultam a szervezésemben megvalósulandó emléktábla elhelyezési ünnepségre. A polgármesterrel és Madai Sándorral, a közmunkások munkahelyi vezetőjével a helyszínre mentük, hogy megbeszéljük a munka folytatását, a szükséges emberek biztosítását. Az önjáró ásó-tolólapos gépet lebeszéltem telefonon a tulajdonossal, Kóródi Sándorral. Szücs Szabó László vallási szakember ígérte, hogy továbbra is a helyszínen lesz. A polgármestertől kértem, hogy munkahelyi vezető is legyen jelen, a géphez segítőt biztosítson, megmutattam a gépifűrészelési munkát, a földből kiszedendő drótkerítést, szúrós drótot.
A betonkerítés elemeinek kamionról történő leszedése /PL/
A 2018. május 6-án a kislétai zsidó áldozatokért rendezett „Emlékezzünk, hogy Emlékeztessünk” című emlékműsorról Kovács János Csaba DVD-t állított össze, amelynek ünnepélyes levetítésére 2018. december 21-én pénteken, a Pócspetri Büszkeség pontban került sor, amelyen feleségemmel, Dr. Herczku Erzsébettel részt vettem. Az ünnepségen „Mit jelent alkotó közösséghez tartozni?” címmel mondtam beszédet.
Az alkalmat kihasználtam, hogy megtekintsem a kislétai Zsidó Temető kerítésépítésének alakulását. A SZTANINVESZT dolgozói a rendelkezésükre álló időt megfelelően kihasználták.
A kislétai Zsidó Temető, 2018.12.21-én, 2019.01.23-án /PL/
A Miskolci Sajó-Bérgép Bt. vezetője, Závorszki András a kislétai Zsidó Temető betonkerítésének építője 2019. január 15-én telefonon közölte, hogy a betonkerítés építését a négy fős brigád január 21-én hétfőn folytatja. A beszélgetés során tájékoztattam, hogy szerdán érkezem a helyszínre és szükségszerűen segítem a munkájukat, a polgármester urat tájékoztatom. Závorszki András hétfőn késő délután telefonon tájékoztatott, hogy a kerítést másfél napig tudják csinálni, mivel a gép a déli határ nyomvonalát nem készítette elő. A kerítés nyomvonalának helyzetéről tájékoztattam, a keleti oldali részt teljes hosszában tudják építeni. A kerítésépítőkkel a közvetlen kapcsolat érdekében az SZTANINVESZT rimaszombati vezetőjének, Nagy Tibornak, a kislétai kerítésépítés munkahelyi vezetőjének, Szajkó Gyulának telefonszámait megkaptam. A munkahelyi vezetővel tisztáztam a munkavégzés lehetőségeit.
A kisétai Zsidó Temető betonkerítésének építésének megtekintésére 2019. január 23-án a délelőtti órákban érkeztem. Az éjszakai hőmérséklet mínusz 8-10 fok, a nappali hőmérséklet is mínusz volt, hóesés is előfordult. A munkahelyi vezetővel a kerítés nyomvonalát végig jártuk, a déli oldal nyomvonalának kialakítását megbeszéltük. A raklapon lévő oszlopokat, elemeket az építkezés megkezdése előtt a máriapócsi bérgéppel a keleti oldalon megfelelő távolságban elhelyezték. A kedvezőtlen időjárás miatt a munkahelyi vezetővel megállapodtunk, hogy hétvégéig maradnak, a következő héten nem jönnek vissza, kedvezőbb idő esetén jönnek és befejezésig, a nagykapu, kiskapu beállításával együtt megcsinálják.
- február 1-jén Nagy Tibor telefonon jelezte, hogy a kislétai Zsidó Temető betonkerítésének építését február 4-én hétfőn folytatják, kedden a kapukat leszállítják, majd a befejezésig végzik a munkát. Megígértem, hogy az ásó-tolólapos gép rendelkezésre fog állni, a hátralévő munkát befejezzük. A munka folytatásáról tájékoztattam a polgármestert. A polgármester JCB típusú ásó-tolólapos gépe február 6-án, szerdán 10 óra 45 perctől 15 óráig, csütörtökön 7 órától 10 óráig a kerítés déli nyomvonalát megfelelő színvonalon kialakította, a bejárat előtti területet, a kapun belüli részt tuskótalanította, megfelelő formában elegyengette. Kremper János gépkezelőnek gépi munkáját e úton is szeretném megköszönni.
A kislétai Zsidó Temető ásó-tolólapos munkája, 2019. 02.07. /PL/
Az ígért időpontban a kis- és nagykapu nem érkeztek meg. Zavorszki András február 7-én csütörtökön, dél környékén érkezett meg. Tájékoztatott bennünket, hogy a kapuk nem készültek el, horganyozásuk folyamatban van, a kerítés építését körülbelül másfél hét múlva folytatják, amit jelezni fognak.
A kislétai Zsidó Temető és a kivitelezők: Dankó Béla, Csépe György, Závorszki András, Szajkó Gyula. 2019.02.07.